JĘZYKI OBCE

  Dlaczego warto się ich uczyć?

   „Znajomość języków jest bramą do wiedzy

  Roger Bacon

   Nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem!  W dzisiejszym świecie znajomość wyłącznie języka ojczystego nie jest wystarczająca. Posługiwanie się językami obcymi pozwala nam na bezproblemowe podróżowanie, nawiązywanie nowych znajomości, skuteczną naukę i sprawne odnalezienie się na rynku pracy. To świetne ćwiczenie intelektualne, które w KAŻDYM wieku przynosi korzyści. Dlaczego? Przede wszystkim ćwiczy pamięć, poprawia zdolność koncentracji, umożliwia nam poznanie innych kultur i innego spojrzenia na świat, zwiększa nasz poziom kulturowego obycia, pozwala na wyrażanie własnych opinii i poglądów, wzbogaca naszą wiedzę i rozwój osobisty, może mieć pozytywny wpływ na rozwój naszej kariery zawodowej …

  Chciałabym zwrócić uwagę na to, że nie słusznie traktujemy naukę języka jako smutny obowiązek – kolejny przedmiot, który trzeba „zakuć – zaliczyć – zapomnieć”.

  Frank Smith powiedział kiedyś: „Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.”

  W naszej szkole uczymy się języka  angielskiego i niemieckiego.

  Oczywiście, nie wszystkim nauka języka obcego przychodzi równie łatwo. To fakt. Nie oznacza to jednak, że znajomość języka obcego jest zarezerwowana tylko dla wybranej grupy.

  Do rozpoczęcia i kontynuowania nauki języka obcego niezbędna jest MOTYWACJA! Bo czy warto podjąć wysiłek jeśli nie poznamy płynących z tego korzyści?!

  Z racji nauczanego przeze mnie języka angielskiego, na nim skoncentruję swoja całą uwagę. Trudno jest wymienić wszystkie zalety, jakie daje nam znajomość języka angielskiego, jednak spróbuję WAM je pokazać. Mam nadzieję, że ZMOTYWUJE WAS to do podjęcia większego wysiłku w jego poznawaniu. 😊

  To zaczynamy!

  1. Jako nauczyciel języka obcego ale i doradca zawodowy, staram się każdorazowo wskazać Wam korzyści zawodowe jakie płyną ze znajomości języków obcych.

  Dzięki sprawnemu posługiwaniu się językiem obcym możecie liczyć na większe szanse w znalezieniu lepiej płatnej pracy, umożliwi pracę za granicą lub w międzynarodowej korporacji. Bo dlaczego nie?

  Wyobraźcie sobie, że pracodawca podczas procesu rekrutacji ma do wyborów dwóch kandydatów – ukończyli te same szkoły, mają podobne doświadczenie zawodowe, ale różni ich jedna kompetencja – znajomość języka obcego. Jeden z nich biegle posługuje się językiem, drugi nie. W tej sytuacji z pewnością osoba dwujęzyczna będzie miała zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie.

  A w jakich branżach potrzebny jest język angielski?

  Z raportu CEPS wynika, że zawody, w których język angielski jest niemalże koniecznością to:

  • Tester,
  • Inżynier przemysłowy,
  • Marketing manager,
  • Analityk IT,
  • Programista,
  • Recepcjonista,
  • Kontroler finansowy,
  • Produkt manager,
  • Doradca podatkowy,
  • Office manager,
  •  Księgowy,
  • Prawnik,
  • IT administrator,
  • Analityk biznesowy,
  • Analityk finansowy.

  Zazwyczaj wymóg ten pojawia się również na stanowiskach:

  • Team leader,
  • Key Account Manager,
  • HR Manager,
  • Logistyk,
  • Pracownik Obsługi Klienta,
  • Architekt,
  • Dyrektor Produkcji
  • Pracownik biurowy
  • Kontroler jakości
  • Menedżer finansowy
  •  Pracownik sprzedaży
  •  Reprezentant handlowy

  A czy wiecie jakie inne języki są poszukiwane na rynku pracy?

  Źródło: lingroom.pl

  Badania prowadzone w Szwajcarii pokazały, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem uzyskują, niezależnie od wykształcenia i innych zdolności, wyższe wynagrodzenie (średnio o 20%). Zauważono również, że dwujęzyczność oznacza korzyść ekonomiczną nie tylko dla samego pracownika- przedsiębiorstwa, które zatrudniają personel posługujący się językami obcymi osiągały lepsze wyniki finansowe.

  Więcej też tutaj na Forsal.pl => Znajomość języków obcych kontra zarobki.

  2. Nie raz zdarzyło się Wam, że poszukiwaliście czegoś w Internecie: nowego przepisu kulinarnego, informacji o swoim ulubionym artyście, inspiracji do projektu szkolnego itp. Dzięki znajomości języka angielskiego macie szerszy dostęp do informacji, zwłaszcza w Internecie! Większość informacji jest spisana w języku innym niż polski.

  Może warto spróbować? Nie musi to być coś trudnego i bardzo zaawansowanego.. Zacznijcie od prostych i przyjemnych rzeczy😊

  Już niedługo będziemy przygotowywać się do świątecznego szaleństwa, poszukiwać inspiracji na ciekawe dekoracje. Zamiast wpisać „dekoracje świąteczne” zróbcie to samo w języku angielskim „Christmas decorations” – możecie dopisać jeszcze bardziej szczegółowo (paper – jeśli szukacie dekoracji papierowych, DIY – jeśli chcecie je zrobić sami, gold/silver – jeśli chcecie dekoracji w jednym kolorze,…) Tylko Wasza wyobraźnia stanowi ograniczenie. Podejmijcie wyzwanie!

  3. Znajomość kultury i obcowanie z nią

  Czy nie wspaniale czytać książki w oryginale? Oglądać filmy bez napisów? Śpiewać ulubione piosenki wiedząc o czym się śpiewa?! Czyż nie byłoby interesujące słuchanie podcastów, śledzenie obcojęzycznych blogów, bycie na bieżąco z trendami w modzie, nauce, muzyce lub innej interesującej Was dziedzinie?  

  O tym więcej w kolejnym wpisach. 😉

  4. Podróżowanie i nawiązywanie kontaktów, to kolejna zaleta!

  Wiemy, że podróże kształcą, nauka rozwija a znajomość języków obcych zwiększa nasze poczucie własnej wartości! Ponadto daje ogromną satysfakcję i uczucie niezależności. To niezwykłe uczucie móc porozumieć się z inną osobą bez względu na to w jakim zakątku świata się znajdziemy.

  Sprawnie posługując się językiem obcym będziecie czuli się za granicą jak ryby w wodzie. Bo czy nie jest przyjemnie kiedy możecie samodzielnie zamówić jedzenie w restauracji, kupić bilet, pamiątki czy chociażby zapytać o najbliższy przystanek autobusowy?

  Z pewnością znacie osoby, które były za granicą w celach zarobkowych czy turystycznych? Znajomość chociażby podstaw ułatwiło im porozumiewanie się i ułatwiło pobyt.  Dodatkowo umożliwiło poznanie interesujących ludzi i nowej kultury.

  Podróże wciągają i inspirują, więc może….

  5. Nauka za granicą?

  Marzenia są po to aby je realizować. Może warto w przyszłości zainwestować w siebie i swój rozwój? Studiować w Londynie, Berlinie czy Madrycie? Skorzystać z wymiany uczniowskiej? Wiele szkół ponadpodstawowych realizuje projekty wymiany uczniów – warunkiem uczestnictwa – znajomość języka angielskiego! Wybierając swoją przyszłą szkołę średnią zwróćcie na to uwagę.

  6. Zwiększenie możliwości swojego mózgu w każdym wieku!

  Wiele źródeł wskazuje, że jednym z najbardziej skutecznych sposobów pobudzania pracy mózgu jest nauka języków obcych.

  Tak wiem, przyswajanie nowych słów i połączeń wyrazowych może wydawać się mozolnym i żmudnym zajęciem, jest to jednak doskonały trening dla naszego mózgu.

  Systematyczna nauka języka obcego sprawia, że poprawiasz zdolność koncentracji oraz pamięć i każdy kolejny zestaw słówek przyswajasz szybciej.

  Osoby, które płynnie posługują się językami obcymi są bardziej kreatywne, mają umiejętność myślenia wyższego, rozwiązywania problemów, zyskują też większą wiedzę na temat tego  jak radzić sobie w stale zmieniającym się świecie.

  Naukowcy z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu udowodnili, że znajomość więcej niż dwóch języków pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci seniorów. Naukowcy z uniwersytetu w Toronto zauważyli, iżjedną z najbardziej skutecznych metod na opóźnienie choroby Alzheimera jest nauka języka obcego. Badania przeprowadzone na grupie 250 seniorów pokazały, że objawy choroby Alzheimera pojawiły się znacznie później u osób, które znały dwa języki, niż u tych, które posługiwały się wyłącznie swym językiem ojczystym. Mózg dłużej zachowywał sprawność i dobrą kondycję.

  Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetu w Toronto dają również nadzieję, że dzięki nauce języków obcych jesteśmy w stanie opóźnić nie tylko chorobę Alzheimera, ale również inne objawy demencji. U osób potrafiących porozumiewać się w więcej niż jednym języku pierwsze objawy demencji mogą pojawić się nawet 5 lat później niż u osób jednojęzycznych. (źródło: cambridge.com)

  Może warto zachęcać rodziców i dziadków do wspólnej przygody z językiem obcym? To nie jest takie trudne. Obecna klasa szósta może to potwierdzić! W ubiegłym roku razem ze swoimi dziadkami uczyli się języka angielskiego podczas obchodów Dnia Babci i Dziadka. Zabawa była przednia!

  7. Umiejętność krytycznego myślenia i podejmowania decyzji

  Badania naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazały, że mówienie w obcym języku wspomaga proces podejmowania prawidłowych decyzji.

  Boaz Keysar, Sayuri Hayakawa oraz Sun Gyu An, czyli naukowcy z uniwersytetu w Chicago postawili sobie za cel sprawdzenie czy język, w którym zostanie nam przedstawiony wybór będzie miał wpływ na podjętą przez nas decyzję. Wyniki są zaskakujące. W sytuacji, gdy problem zostaje przedstawiony nam w języku, który nie jest naszym językiem ojczystym, rozpatrujemy go bardziej racjonalnie i jesteśmy mniej podatni na wpływ emocji– wynika z artykułu opublikowanego w magazynie naukowym Psychological Science.

  Podsumowując, język obcy sprzyja utrzymaniu zdrowego dystansu poznawczego, dlatego ci, którzy władają innym językiem poza ojczystym,mają lepsze umiejętności krytycznego myślenia i podejmowania decyzji.

  (źródło: cambridge.com)

  8. Czy wiecie, że….?

  …znając języki obce lepiej rozumiemy swój własny ojczysty język? Im więcej i  bardziej systematycznie uczysz się języka obcego poprawiasz swoje umiejętności językowe w ogóle! Czym są umiejętności językowe? To czytanie ze zrozumieniem, uważne słuchanie i szybsze zapamiętywanie.

  A oto właśnie chodzi 😊

  Czy Was przekonałam? Mam nadzieję, że chociaż niektórych.

  Zachęcam Was do systematycznego doskonalenia swoich umiejętności językowych i śledzenia wpisów, które będę co jakiś czas zamieszczać. Znajdziecie tu wskazówki i dodatkowe ćwiczenia językowe.

  Jeśli macie jakieś propozycje co powinno się tu znaleźć, co sprawia Wam największą trudność w nauce języka, napiszcie marta.krupka@radowiska.pl

  Rodziców zachęcam do obejrzenia wywiadu z dr Aleksandrą Piotrowską – psychologiem dziecięcym, która wyjaśnia dlaczego warto uczyć języka już od najmłodszych lat.